Process Inspector

Process Inspector byla moje maturitní práce, se kterou jsem se v roce 2007 probojoval do celostátního kola soutěže SOČ, kde byla v kategorii 10 oceněna prvním místem.

Původně bylo mým záměrem vytvořit si jednoduchého správce procesů, abych se naučil, jak to ve Windows funguje na systémové úrovni. Po nějaké době mě začaly fascinovat rootkity a malware obecně. Process Inspector dostával nové funkce, jejichž cílem bylo odhalit tyto skryté škůdce. Stal se z něho jakýsi moloch, který uměl spoustu věcí; vyhledávat skryté procesy, DLL knihovny, detekovat zákeřné modifikace jádra, zakazovat určitým procesům vykonávání zadaných systémových volání a mnoho dalšího.

Naneštěstí (ale pouze z pohledu vývoje Process Inspectora) jsem v říjnu 2007 nastoupil na matfyz a volného času rapidně ubylo. Začal jsem se více zajímat o souborové systémy a přitahovala mne i obecná algoritmizace. Vývoj PI se v podstatě zastavil úplně. Kdybyste se však na tento program chtěli přece jen podívat (jeho vítězství v SOČce si vysvětluji tím, že porota se nepodívala na zdrojové kódy...), jak vypadá a funguje, veškeré binárky a dokumentace se nachází na již delší dobu neaktualizovaných stránkách programu Process Inspector.

Zdrojové kódy
Process Inspector v2.0.2
Process Inspector v2.0.3
Process Inspector v2.0.4
Process Inspector v2.0.5
Process Inspector v2.0.6
Process Inspector poslední verze

A closed mouth says nothing wrong; a closed mind does nothing right.