Zajímavé knížky

V této sekci budu přidávat informace o (podle mého názoru) zajímavých knížkách. Pravděpodobně se bude nejčastěji jednat o literaturu odbornou, zaměřenou na malware a bezpečnost, ale ani jiné žánry včetně uměleckých nejsou vyloučeny.

Advanced Windows NT
Při nedávném brouzdání vodami Internetu (jsem si vědom, že tuto frázi jsem v této aktualizaci stránek použil již nejméně jednou, ale to je tím, že poslední dny lze vzhledem k účinnosti brouzdání považovat za velmi úspěšné) jsem čirou náhodou narazil na elektronickou verzi knizy s názvem Advanced Windows NT. Podle názvu se jedná o dílo velmi staré, což potvrzuje i rok 1993, kdyby bylo toto dílo vydáno. Z tohoto důvodu jej také dávám volně ke stažení. Myslím si, že už jej jen tak není možné sehnat a autor Jehož jméno jsem asi přehlédl) určitě chápe, že tímto aktem mu nezamýšlím způsobit nějakou škodu. Kniha bude zajímavá spíše z nostalgického hlediska, nebo pro ty z vás, kteří chtějí vědět, jak to všechno na počátku bylo (doufám, ještě jsem ji neotevřel) hezké a krásné, než se objevily věci, se kterými původní návrh až tolik nepočítal.

Rootkits: Subverting the windows Kernel
Rootkits: Subverting the Windows kernel

Na začátku publikace se seznámíte s definicí slova "rootkit" a v dalších kapitolách budete seznámeni s různými aspekty těchto programů. Kniha je zajímavá hlavně tím, že je psána jakoby z pohledu útočníka a dopodrobna popisuje techniky a postupy, které se v rootkitech a jiném malware (i dnešním) velmi často používají. Téměř v každé kapitole naleznete ukázkový zdrojový kód, který můžete využít k procvičení probírané látky. Kvalitu knihy zde trošku kazí fakt, že ve zdrojových kódech se vyskytuje relativně dost chyb.

Podle mne se jedná o jednu z nejlepších knih, co kdy byla o malware a rootkitech napsána. Ačkoliv je již trochu starší, rozhodně se vyplatí si ji přečíst, protože obsahuje základy metod, které dnešní moderní malware používá.

Windows Internals, 5th Edition
Windows Internals 5th edition

Chcete-li se něco dozvědět o vnitřním uspořádání a fungování jádra Windows, tak tato kniha vaše potřeby více než uspokojí. Na více jak dvanácti stech stránkách autoři popisují, jak to uvnitř jádra funguje a uvádějí také důvody, proč se vývojáři k tomu či onomu rozhodli. Dozvíte se spoustu detailů o synchronizaci, souborových sytémech, správě paměti, procesech a vláknech, bezpečnosti či registrech. Kniha z popisu vynechává snad jen grafický subsystém, jenž má na starosti okna, tlačítka, ikony a jiné omalovánky, které vidíte na obrazoce.

Ačkoliv je zaměřena primárně pro programátory, zdrojového kódu zde moc nenajdete. Myslím si, že se autoři snaží být srozumitelní i pro jiné skupiny čtenářů, například pro zkušené uživatele a počítačové nadšence.

Nedávno autoři zveřejnili jednu kapitolu, jejíž obsah si můžete přečíst buď na mých stránkách, nebo přímo na webu jednoho z nich.

Undocumented Windows 2000 secrets
Undocumented Windows 2000 Secrets

V knize najdete mnoho informací o operačním systému Windows 2000, které můžete aplikovat i dnes, protože všechny nynější verze Windows patří do stejné rodiny jako právě tento systém. Charakterem se asi nejvíce podobá Windows Internals. A protože si je autor vědom, že je kniha již velmi stará a sehnat ji nemusí být lehké, rozhodl se ji zpřístupnit zadarmo.

Borland Delpi - průvodce vývojáře
Borland Delphi: Průvodce vývojáře

Sada šesti knih, které velmi podrobně popisují vývojové prostředí Borland Delphi, práci s některými komponentami i některé části rozhraní Windows API. Pro mne měly význam zejména díly 4, 5 a 6. Ve čtvrtém dílu se autor lehce dotkne systémového programování a ve zbylých dvou dílech popisuje práci s databázemi a tvorbu objektů COM a ActiveX.

Exploiting Software: How to break code
Exploiting software: How to break code

Velmi zajímavá, ač trošku přehledová, publikace o chybách v software. Obsahuje informace o většině druhů dnes se vyskytujících chyb a některé jsou demonstrovány i na příkladech. Knoha je opět psána spíše z pohledu útočníka, což jí podle mne jen prospělo.

Operating Systems: Desing and implementation
Operating systems: Design and implementation

Kniha se zabývá různými oblastmi operačních systémů. Popisuje algoritmy a postupy, které mnohé dnešní OS používají k řešení různých roblémů. Její přečtení vám dá obecné povědomí o problémech vyskytujících se při správě paměti, plánování vláken na procesoru, při implementaci souborových sytémů, ovladačů hardwaru aj. Řešení problémů je většinou ukázáno na mikrokernelovém operačním systému MINIX, k němuž dostanete i zdrojové kódy na přiloženém CDčku.

"Matika je hrozně exaktní věda, jen se občas musí něco zanedbat."