Bootovací CDčka

Někdy se stane, že operační systém nechce nabootovat. Příčinou může být selhávající hardware nebo nějaká virová infekce. Zpravidla nejrychlejší řešení pak spočívá v přeinstalování celého systému (jedná-li se o softwarovou chybu či virus). Reinstalace může být problematická, pokud na disku máte data, o která byste neradi přišli.

Také se občas stává, že systém sice nabootuje, ale je velmi těžce zavirován zvláště odpornými druhy virů, které se proti svému odstranění brání seč mohou. Situace si skoro říká o přendání pevného disku do jiného stroje a následné smazání neaktivní infekce.

Krom vyndání pevného disku existuje minimálně ještě jedno řešení - bootovací médium. Jedná se většinou o CD či DVD, které obsahuje minimální konfiguraci operačního systému a různé užitečné programy. Po nabootování z takového média si můžete prohlížet obsah pevného disku (kde leží váš normální, nyní neaktivní operační systém), pracovat se soubory a dělat mnoho dalších operací. Výhoda je, že pokud je operační systém na disku infikovaný virem, virus se za této situace nemůže bránit - nemá v podstatě žádnou možnost zjistit, že se na něj někdo dívá, protože není zaveden do paměti. Z odstranění virů se potom stává celkem triviální záležitost.

Nyní se podívejme na dva zástupce z rodiny bootovacích CDček.

Bootovací CD - Windows (BartPE)
Na tomto CD se nachází operační systém Windows XP SP2. Nainstalován je antivirový program od Aviry, který se krásně hodí na odvirování infikkovaných pevných disků. Přítomen je také webový prohlížeč a sada diagnostických nástrojů. CDčko bylo vytvořeno redakcí časopisu CHIP a nutno říci, že se jim povedlo.
Pokud máte SATA disky, nemusí být po nabootování z CD viditelné, protože ovladače na SATA nesjou nainstalovány. Řešením je buď doinstalování příslušných ovladačů před startem systému, nebo nastavení emulace ATA v BIOSu. Protože je médium založeno na Windows, žádné další problémy se pravděpodobně nevyskytnou.

Bootovací CD s MS-DOS
CDčko je založeno na operačním systémech MS-DOS a Windows 98 a obsahuje několik antivirových programů, diagnostických nástrojů a nástrojů pro obnovu ztracených dat. Jelikož je založeno na jádře starších operačních systémů, mohou se vyskytnout nepěkné komplikace. Když jsem toto médium zkoušel, narazil jsem problém se souborovým systémem NTFS - disky takto formátované byly nečitelné, nebo jejich čtení bylo velmi problematické. Nečekejte zde žádné pohodlí narozdíl od CDčka od CHIPu, které můžete při troše uskrovnění využít i k běžné práci. Pokud vám nechce nabootovat systém a nechcete ztrácet čas různými experimenty, tak raději použijte médium od CHIPu.

LiveXP
LiveXP je založeno na jádru Windows XP. Je však mnohem chudší než BartPE, disponuje méně krásným prostředím a je méně stabilní - narozdíl od BartPE mám zkušenost, že na některých konfiguracích nenabootuje.
Toto CDčko jsem používal předtím, než jsem objevil BartPE. Uvádím jej zde pouze pro úplnost, protože jedinou jeho výhodou může být malá velikost.

(Oficiální) zárchranná CD pro Windows Vista a Windows 7
Jistě jste si všimli, že instalační CD Windows Vista a Windows 7 je oproti médiu s XP či Server 2003 mnohem přátelštější a nabízí i četné možnosti jako obnova ze zálohy, příkazová řídka či kontrola systému. Nedávno se mi podařilo vygooglit i CDčka, která obsahují všechny opravné nástroje jako média instalační, pouze neumožňují instalaci. Výhodou těchto CD je jejich menší velikost a pravděpodobně by je šlo přizpůsobit (to bude asi hlavně případ Windows 7) pro bootování z USB flash disku. Přes následující odkazy si můžete stáhnout záchranné CD pro vaši oblíbenou verzi Windows.
Windows Vista x86 (32bit)
Windows Vista x64 (64bit)
Windows 7 x86 (32bit)
Windows 7 x64 (64bit)

Speciální (oficiální) záchranné CD Windows XP
Toto záchranné CDčko je určeno pro Windows XP a disponuje lehce širšími možnostmi v porovnání s předchozími médii pro Vistu a Windows 7. Můžete si nejen prohlédnout seznam služeb a ovladačů zadané instalace, ale i měnit hesla jednotlivých uživatelů. Můj vřelý dík patří uživateli Čarls z fóra na portálu VIRY.CZ.

Speciální (oficiální) záchranné CD Windows Vista
Charakteristika je stejná jako u speciálního záchranného CD pro Windows XP. Médium disponuje podobnými funkcemi jako standardní instalační média. Navíc má však pár vymožeností jako schopnost měnit hesla jednotlivých uživatelů. Můj vřelý dík patří uživateli Čarls z fóra na portálu VIRY.CZ.

A closed mouth says nothing wrong; a closed mind does nothing right.